08.09.2005 - Kolejna konfiskata meteorytów
Obszerna relacja znajduje sie na stronie Izby Celnej
Ja ze swej strony chcialby zaprezentowac unikalne zdjecia zatrzymanych okazow.

09.08.2005 - Gadai oraz Maigatari-Danduma
Dwa nowe spadki meteorytow zostalyznalezione w Nigerii.
Maigatari-Danduma
Gadai

25.05.2005 - VII Piknik Meteorytowy
Zarząd firmy POLANDMET.COM przy wspołpracy z redakcją serwisu METEORYT.NET pragnie zaprosić wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego na doroczne spotkanie, czyli Piknik Meteorytowy. Impreza tym razem odbędzie się w Dzięgielowie kolo Cieszyna w sobote 13go sierpnia 2005.
Szczegóły TUTAJ

22.08.2004 - Cape York z Kopenhagi
Jeden z kolekcjonerów meteorytów, Lars Pedersen, odwiedził niedawno muzeum geologiczne w Komenhadze. Zdjęcia jakie zobaczyłem zapieraja dech w piersiach. Zobaczcie sami.

Meteoryt Savik I ważący 3402kg, znaleziony przez Knud Rasmussen w 1913 i jest trzecim jakwiększym meteorytem Cape York.

Meteoryt Agpalilik ważący 20140kg, znaleziony przez Vagn F. Buchwald w 1963 i jest drugim największym meteorytem Cape York.

600kg okaz odcięty od meteorytu Agpalilik oraz budynek Tycho Brahe Planetarium otworzony w 1989 a ufundowany za 8.500 000$ przez Bodil i Helge Pedersen.

08.08.2004 - I znów kandydat na meteoryt...
Coś ostatnio jest wysyp nowych polskich meteorytów. Pułtuski, Moraska, a także nowe znaleziska. Tym razem chciałbym zaprezentowac okaz który jak najbardziej wygląda na meteoryt. Ze zdjęć można wywnioskować ze jest to rasowy meteoryt metalowy, a tu niespodzianka, bo jest to kamień. Kamień który przyciąga magnes. W/g znalazcy nie za silno, ale liczy się sam fakt, bo można powiedzieć wtedy, że jest już dobrze. Co ciekawe okaz został znaleziony w strumieniu na stoku góry Liwocz (550m). Ze zdjęć można wywnioskować, że nie jest to jakiś tam otoczak czy inne badziewie którego na tony dostaję od różnego rodzaju szczęśliwych znalazców prawie co tydzień. Okaz ma wgłębienia przypominające regmaglipty, ciemną, cienką warstwę przypominającą skorupe obtopieniową która na obtarciach ukazuje jaśniejsze wnętrze. Właściciel okazu obliczył gęstość okazu która wynosi 3.66g/cm3. W najbliższych dniach mam otrzymac odciety fragment aby ostatecznie upewnić sie co do pochodzenia okazu, bo pomimo obiecującego wyglądu, wcale to może nie być meteoryt.
No i po przecięciu okazało się jednak ze nie jest to meteoryt. Szkoda

12.07.2004 - Nowy Polski meteoryt metalowy
Jeden z poszukiwaczy , którzy od czasu do czasu odwiedzają elipse meteorytu Morasko, zainteresował się ciekawymi opowieściami rolnika ze swojej rodzinnej wsi, z których wynikało, że ów rolnik wyorał kiedyś dużą bryłę metalu na swoim polu. Niestety gdzieś ją potem wyrzucił. Poszukiwacz będąc dociekliwym, pochodził troche ze swoim wykrywaczem i znalazł 2 kawałki metalu które wyglądem przypominały Morasko a wiec meteoryty metalowe. Co więcej, odkrył parę dziwnych zagłębień, które przypominały kratery o średnicy paru metrów. To w co trudno uwierzyć, to to że szczęśliwy odkrywca chodząc po polach i łąkach natknął się na ten okaz wyorany przez rolnika. Meteoryt ten o wadze 12kg leżał w starym ulu i przedtem slużył prawdopodobnie jako obciążnik do trzymania daszku ula na swoim miejscu. Taka jest hipoteza, bo co 12kg metalu może robic w taki mmiejscu ?
Po przecięciu przezemnie i wytrawieniu najmniejszego okazu 112g niestety nic nie wyszlo. Niemniej jednak po wstępnych badaniach prof. Karwowskiego z UŚ w Sosnowcu wynika ze jest to meteoryt. Zresztą nie zdziwiło mnie to, bo okazy wyglądają na 100% meteoryty.
Innym ciekawym aspektem tej całej sprawy, a nawet bardziej ciekawym niż fakt ze byłby to 19 polski meteoryt jest to, że został on znaleziony we wsi koło Gniezna. Tak się składa, że to miejsce leży dokładnie na linii Morako-Przełazy. Gdyby sie okazało, że ten meteoryt bedzie typu IIICD to było by to potwierdzenie przypuszczeń, że meteoryty Tabaż, Morasko i Przełazy pochodzą z tego samego spadku i należą do najdłuższej na świecie elipsy liczącej kilkaset kilometrów. Była by to tez dobra informacja dla poszukiwaczy. Juz nie byli by ograniczeni do przetrzebionego Moraska, ale mogli by szukać w każdym miejscu między tymi miejscowościami. Okazy zostały znalezione wiosną tego roku.

A teraz kilka fotek okazów. Najwiekszy okaz 12kg pare mniejszych okazów. Pozostałe 5 zdjęć przedstawia okaz 112g z ktorego została odcięta piętka i płytka. Okaz jest badany obecnie w UŚ w Sosnowcu.

08.04.2004 - Nowa główna podgrupa meteorytów
Klasyfikacja meteorytów została rozszerzona przez dodanie do grupy H.E.D. (howardyty, eukryty, diogenity) nowej głównej podgrupy dla Oliwinowych Diogenitów. Tak wiec ostatecznie nowa grupa ma nazwe H.E.D.O. Zmiany można zobaczyć na stronie KLASYFIKACJA / SYSTEM KLASYFIKACJI

W sieci pojawił się program do obliczania siły impaktu spadajacego meteorytu/planetoidy jak rownież obliczania wielkości powstałego krateru i innych parametrów. Bardzo ciekawa rzecz. http://www.lpl.arizona.edu/impacteffects/

06.02.2004 - Nowy spadek w Burkina Faso
Już od paru miesięcy mój dostawca Gao-Guenie oferował mi kawałki jakiegoś meteorytu, który w/g niego spadł w listopadzie 2003 w rejonie Bilanga. Jak narazie nic więcej nie wiem, gdyż ciężko się dogadać z moim znajomym. Kawałki tego meteorytu (prawdopodobnie chondryt) jak narazie ma tylko Mike Farmer i są one klasyfikowane. Cena jaką oferuje mi mój Gao-man jest niestety zaporowa, dlatego jeszcze nie mam żadnego kawałka tego meteorytu.

A oto zdjęcia okazów dostarczonych mi przez dealera z Burkina Faso.


----------------- 1kg ------------------- 500g -----------------------4.25kg -----------

16.11.2003 - Katalog Meteorytów On-Line
Powstało Forum Dyskusyjne METEORYTY. TUTAJ

16.11.2003 - Katalog Meteorytów On-Line
Bardzo dziwne zjawisko. Dziura gleboka na 7m o srednicy 30cm. Czyżby meteoryt ? Tylko czemu nie ma krateru ! http://ww2.tvp.pl/tvppl/132,2003111669032.strona

22.10.2003 - Katalog Meteorytów On-Line
Najnowsza wersja katalogu meteorytów sprzedawana w wersji papierowej + na CD jest dostepna za darmo w wersji WWW. Niestety nie jest uaktualniony o najnowsze znaleziska, ale i tak moze okazać sie bezcenna pomoca.
http://internt.nhm.ac.uk/cgi-bin/earth/metcat/indexsing.dsml

22.10.2003 - Meteoryt NAKHLA
Na stronie Virtual Wonders można zobaczyc w "psełdo" 3D ładny 50g okaz szergotytu NAKHLA z Egiptu.
http://www.nhm.ac.uk/museum/vr/vrmeteorite5.html

19.10.2003 - Meteoryt WORDEN !
Strona poświęcona meteorytowi który udeżył w dach garażu, przebił go, a następnie wylądował na dachu samochodu. Ciekawe zdjecia !
http://www.mhmeteorites.com/worden/worden1.htm

18-21.09.2003 - International Meteor Conference 2003
Konferencja odbędzie się 40km od Berlina w Bollmannsruh. Wszelkie informacje są na stronie http://aipsoe.aip.de/~rend/2003imc.html

12.12.2002 - II Seminarium Meteorytowe
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Meteorytowe zapraszają do Olsztyna w dniach 24 - 26 kwietnia 2003 roku w dwusetną rocznicę spadku meteorytu L’Aigle na II SEMINARIUM METEORYTOWE i WALNY ZJAZD POLSKIEGO TOWARZYSTWA METEORYTOWEGO

Formularz zgłoszeniowy mozna dostać pisząc na adres ela@planetarium.olsztyn.pl

07.10.2002
W Muzeum Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (al.Żwirki i Wigury 93, wejście od ul.Banacha, tel.(022) 55-40-336) dostępna jest obecnie (od 26 września) ciekawa wystawa meteorytów pt. "Meteoryty - skały z Kosmosu". Eksponowane okazy pochodzą z kolekcji własnej Muzeum oraz ze zbiorów Krzysztofa Sochy. Na wystawie można zobaczyć prawdopodobnie m.in. meteoryty Pułtusk, Brahin i sporą kolekcję Moraska (prosto od znalazcy). Kuratorem wystawy jest Andrzej Pelc.
Wystawa jest otwarta: poniedziałek-piątek, godz. 10°°-12°° (do godz.15°° po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym). Więcej informacji na stronie http://www.geo.uw.edu.pl/MUZEUM/index.htm
JBA

W okresie od 25.10 do 30.11.2002r. w Muzeum Okręgowym w Toruniu (Dom Eskenów, ul.Łazienna 16, tel.(056) 622-86-80) odbędzie się duża wystawa meteorytów pochodzących ze zbiorów jednego z członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego - Kazimierza Mazurka. Przewiduje się ekspozycję ponad 140 meteorytów, w tym również bardzo rzadkich okazów. Wystawa będzie czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10°°-16°°, ceny biletów: 3zł ulgowe, 5zł normalne. Więcej na temat muzeum na stronie http://www.muzeum.torun.pl
JBA

W dniach 9-10 listopada i prawdopodobnie do końca miesiąca czynna będzie wystawa meteorytów ze zbiorów śląskich kolekcjonerów. Wystawa będzie towarzyszyć spotkaniu członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego w Sosnowcu. Okazów będzie zapewne dość sporo, ponieważ dostaliśmy do dyspozycji 8 pięknych gablot w nowej czesci budynku Wydziału Nauk o Ziemi U.Śl. W tym czasie czynny będzie punkt rozpoznawania autentyczności okazów dla osób, którym wydaje się, że znaleźli meteoryt. Przewiduje się również sprzedaż i wymianę meteorytów. Dostępna będzie oferta Aspmetu, Kamametu oraz PolandMetu. Więcej szczegółów na stronie http://www.ptm.z.pl Na spotkaniu rozdamy wreszcie legitymacje czlonkowskie PTM.
JBA

21.03.2002
2-go kwietnia o godzienie 22:20 został zauważony bardzo jasny bolid nad Bawarią w Austrii. Jego przelot został nagrany przez stacje obserwacji bolidów w Czechach, Szwajcarii i Niemczech, dzięki czemu zdołano obliczyć jego orbite, a co ważniejsze także okreslić dokładnie położenie elipsy spadku meteorytów. Dzięki temu wiemy już, że trajektoria tego meteoru byla bardzo zblożona do trajektorii spadku meteorytu Pribram. Dlatego przypuszcza się, że jeśli spadły jakies kawałki, to bedzie to prawdopodobnie chondryt typu H. http://www.knmi.nl/~evers/infrasound/events/020406/bavaria-bolide.html

Nasi niemieccy koledzy wybrali się na poszukiwania kawałków najnowszego spadku w Alpy. Relacja jest dostępna pod poniższym linkiem (niestety tylko po niemiecku). Wiele mówią ciekawe zdjęcia. Niestety sa dużych rozmiarów i wolno się ładują.
http://www.stud.fh-hannover.de/~kurtzt/Meteorite/Alpensuche/Alpensuche.htm

No i stało się. Został znaleziony pierwszy meteoryt ze spadku w Alpach. Waży aż 1.7kg. Już czuje ile teraz ruszy tam poszukiwaczy. Info znajdziecie tutaj. http://www.wetteragentur.de/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=10556&mode=&order=0

21.03.2002
W marcowym numerze National Geograpfic ukazała się notatka o Zakłodziu. Jednak jej wielkość i forma wskazują na to, że dla redaktora ważniejsze były "kolorowe obrazki" niż to o czym miał pisać. Szkoda...

Mamy nowy spadek obserwowany. Miało to miejsce w Maroku 12 lutego 2002 o 16:17 GMT. Spadł najprawdopodobniej amfoteryt LL6. Na powierzchni kilku/nastu kilometrów kwadratowych spadło wiele małych meteorytów przypominających groch z pułtuski oraz o wiele mniej większych okazów. Największy jaki na razie znaleziono to okaz 9,5kg, lecz największe okazy spadły już na terytorium Algierii, więc na razie jest problem z ich szukaniem. Oczywiście wszyscy więksi dealerzy rzucili się natychmiast na łowy gdy tylko informacja o spadku dotarła gdzie trzeba. M. Farmer wrócił wczoraj z Maroka z 18kg tego meteorytu (w tym okaz 9,5kg). Zdjęcia tego meteorytu można znaleźć na poniższych stronach. Proponowana nazwa nowego meteorytu to Bensour, a aktualna cena to około 15$/g.
http://www.meteoriteguy.com/bensour.htm
http://www.meteoriteshop.com/new-fall-sale.htm
http://www.meteoriteshop.com/bensour.htm
http://fernlea.tripod.com/newfall.html

18.02.2002
Jak mnie poinformowano, w jednym z najbliższych numerów (chyba 03/2002) magazynu National Geograpfic zostanie wydrukowany artykuł o meteorycie Zakłodzie i jego znalazcy.

Staszek Jachymek, znalazca meteorytu Zakłodzie, zaprasza wszystkich do zagrody w Guciowie na
IV piknik meteorytowy. Termin spotkania to 25-28 kwietnia. W programie tak jak ostatnio referaty, wykłady, wycieczki po okolicy, giełda meteorytów i tektytów. Zapytania, zgłoszenia uczestnictwa i propozycje zapełnienia wolnego czasu można przesyłać na mój e-mail.

Najbliższa 65 konferencja The Meteoritical Society odbędzie się w Uniwersytecie kalifornijskim (L.A.) w dniach 21-26 Lipca 2002. Strona targów: http://www.mlpi.usra.edu/meetengs/metsoc2002

08.01.2002
Grupa kolekcjonerów, którzy bardzo aktywnie interesują się meteorytyką, postanowili stworzyć stowarzyszenie skupiające zarówno grono kolekcjonerów meteorytów, ale także badaczy i wszystkich innych zainteresowanych tą dziedziną. Mowa tu oczywiście o "Meteorite Club" czyli Polskim Klubie Meteorytowym. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do działu "RÓŻNOŚCI".

Nieprawdopodobne ale jednak prawdziwe. BEEPER w telewizji :)) Musze z dumą powiedzieć, że jako pierwszy przełamałem barierę "strachu" i postanowiłem opowiedzieć o meteorytach na żywo, a nie przez łamy gazet. 17.01.2002 o godzinie 16:00 w programie "Bliżej Natury" (TV Katowice) będę się pocił, żeby coś sensownego powiedzieć i przy okazji nie dać jakiejś plamy.
Ponadto, prawdopodobnie 20.01.2002 ukaże się jakaś wzmianka o mnie i mojej kolekcji meteorytów w serwisie internetowym http://www.zewpress.com


Ostatnia zmiana: