Jeśli po zapoznaniu się z poprzednią stroną dalej przypuszczasz, że znaleziony kamień może być pochodzenia kosmicznego, najlepiej jak skontaktujesz się ze mną w celu zbadania probki okazu.

              Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się czy znaleziony kamień może być meteorytem to proszę wysłać mi email z kilkoma zdjęciami okazu. Muszą jednak one byc dobrej jakości i zrobione w dziennym świetle. Muszę widzieć dokładnie jak wygląda znalezisko. Bez tego niestety nie ma mowy o identyfikacji.

Proszę nie wysyłać zdjęć na mój numer telefonu ani zdjęć robionych telefonami komorkowymi bo ich jakosc jest przeważnie za słaba.
              Nastepnym krokiem jest wysłanie mi paru zdjęć okazu wykonanych aparatem cyfrowym. Proszę jednak zwrócić uwagę na 2 istotne sprawy.

• Prosze wysyłać najwyzej 2-6 zdjęcia okazu. Wystarczy nawet jedno zrobione dobrze na którym wszystko widać.

• Proszę zwracać uwagę na to aby zdjęcie było ostre, a nie rozmazane. Rozumiem, że często robione sa sprzętem nie najlepszej jakości. Jednak posyłanie zdjęć na ktorych widac rozmazaną plamę do niczego nie prowadzi.


              Ostatnim, a jednocześnie najpewniejszym sposobem na zbadanie okazu jest przesłani mi jego kawałka. Niestety meteoryty są bardzo różne i badanie ich na odległość jest bardzo ryzykowne. Po otrzymaniu próbki będę w stanie na 95% powiedzieć czy dany okaz jest lub nie jest meteorytem. Wstępne badanie polega po prostu na obejrzeniu próbki pod lupą. To wystarczy aby doświadczony kolekcjoner mógł stwierdzić, czy badana próbka wygląda na meteoryt lub nie. Jeśli okaz wygląda na meteoryt, wtedy można się mu przyjrzeć pod mikroskopem lub przekazać dalej do badań chemicznych naukowcom.

• Próbka okazu powinna być odciętą płytką lub odłupanym fragmentem nie mniejszym niż 1.5 x 1.5 cm. Jest wskazane aby przysłać fragmenty, które najlepiej oddają wygląd i skład całego okazu. Jesli kamień jest niejednorodny, to powinno się posłać fragmenty z różnych miejsc okazu.

• Proszę się nie bać ciąć lub uszkodzić okaz. Jeśli bedzie to meteoryt i tak będzie trzeba odciąć kawałek 10-30 gram do badań. Natomiast jeżeli okaże się, że jest to tylko kolejny kamol to strata jest zerowa.

• W przypadku brył żelaza, najlepiej jest odciąć jakis wystający fragment piłą tarczową, piłką do metalu lub zawieżć okaz do ślusarza. Badanie tego typu materii jest niemal 100% pewne gdyż polega na wytrawieniu rozcienczonym kwasem azotowym gładkiej i płaskiej powierzchni. Otrzymany wzór charakterystyczny dla meteorytów występuje tylko w nich i jest nie do podrobienia w zadnej hucie czy dymarce.


              Pomimo tego, że meteoryty są bardzo różne, to jednak ktoś, kto zajmuje się tą materią na codzien może dokładnie ocenić czy dany okaz jest meteorytem. Do tego potrzebna jest wiedza, doświadczenie i znajomość wielu meteorytów. Przypadkowy znalazca, nawet po długim studiowaniu zdjęć meteorytów z internetu i ich cech szczególnych nie jest w stanie ocenić czy znaleziony przez niego okaz jest meteorytem. Właśnie dlatego postanowiłem pomóc Wam w ich rozpoznawaniu oferując swoją pomoc. Mam nadzieję, że plonem tych wysiłków będzie kolejny polski meteoryt.

• Nie zamówionych okazów nie zwracam, chyba że osoba wysyłająca dołączy kopertę zwrotną lub przysłana próbka okaże się meteorytem.
• Zastrzegam sobie prawo do umieszczania przysyłanych zdjęć w galerii psełdometeorytów bez powiadomienia o tym ich właściciela, chyba że zostanie postanowione inaczej.

Ostatnia zmiana: